Taneční obor

 

Na škole od roku 1994 pracuje taneční obor, který v současné době vede paní učitelka Pavlína Lipenská, DiS. Tento obor navštěvují děti od 5 let. Nabízíme dvě studijní zaměření: "Současný tanec" a "Klasický tanec". V různých předmětech (klasický tanec, lidový tanec, pohybová průprava, moderní tanec atd.) se žáci učí ovládat své tělo a pohybem vyjadřovat pocity. Výuku mladších dětí zpestřuje "živý klavírní doprovod" - Magda Žáková.

Pavlína Lipenská se narodila v roce 1977.Tanci se začala věnovat v sedmi letech u Evy Veverkové, tehdy v LŠU, později se stala členkou a sólistkou souboru C–Dance. Vystudovala několik oborů a v současné době učí Taneční obor v Základní umělecké škole B. Smetany v Litomyšli  (od r. 2018) a  v ZUŠ Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí (od r. 2000) se zaměřením na současný tanec. S tanečnicemi a tanečníky se prezentuje na tradičních každoročních vystoupeních TO ZUŠ ,,Taneční chvění“ (Litomyšl) a ,,Tančíme pro radost“ (Ústí nad Orlicí).

Zajímavostí v choreografickém působení Pavlíny je originalita zpracování a interpretace tance v chrámech před nebo během liturgie (mimo jiné i Katedrála Sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském Hradě 2013,2015, 2017).

Výjimečnou zkušeností je zpracování choreografie tanečnic a plemenného hřebce Daf  Ondráš ze stájí Equees Kinski (2005).